ĮDOMU

Kaip atskirti tikrus perlus?

Paprasčiausias būdas kaip atskirti, kad perlas yra tikras ar dirbtinis yra perbraukti perlą per dantų emalį. Jeigu jis bus natūralus, pajusite ausiai ne itin malonų džeržgesį. Taip pat perlas dažnai turi natūraliai gamtoje susidariusių dėmių/inkliuzų. Tikri perlai nėra tobuli – gamtoje tokie neegzistuoja. Jeigu perlas yra lygus, tobulos formos be jokių inkliuzų ar smulkių įbrėžimų – labai gali būti, kad tai yra dirbtinis perlas.

 

Perlai ir medicina

Nuo senovės Kinijos ir Indijos iki viduramžių Europos ir Arabijos - beveik kiekvienoje kultūroje perlai buvo naudojami medicininiais tikslais, nesvarbu, ar tai būtų afrodiziakas, ar vaistas beprotybei gydyti. Buvo sakoma, kad perlai, dėvimi kaip papuošalai, turi gydomųjų galių, galintys išgydyti įvairias ligas ir negalavimus. Viena legenda net pasakoja, kad perlas, įdėtas į bambą, padės išgyti skrandžio ligas! Kiti negalavimai, kuriems gydyti buvo paskirti perlai, yra atminties praradimas, nemiga, astma, gelta, kepenų problemos, širdies problemos, nevaisingumas, vabzdžių ir gyvačių įkandimai. Buvo manoma, kad perlas yra ypač galinga brangenybė!

Įdomu tai, kad farmacijos pramonė ir šiandien naudoja perlus. Ypač prastos kokybės perlai, netinkami papuošalams, sumalami iki smulkių miltelių ir naudojami aukštos kokybės farmaciniam kalciui gaminti!

 

Perlai mitologijoje

Beveik visų, perlus sutikusių kultūrų mitologijoje sakoma, kad perlai turi paslaptingas galias. Visai nenuostabu! Atsižvelgiant į natūralių perlų retenybę ir paslaptingą jų grožį, kas galėtų teigti, kad perlai nėra dievų dovana?

Indų kultūroje perlai siejami su mėnuliu ir yra meilės bei tyrumo simboliai. Sakoma, kad dievas Krišna atrado pirmąjį perlą, kurį padovanojo savo dukrai jos vestuvių dieną.

Islamo kultūroje perlas yra dar svarbesnis. Koranas pasakoja apie perlus kaip vieną iš didžiausių rojaus dovanų, o pats perlų papuošalas laikomas tobulumo simboliu.

Krikščionybėje perlas yra laikomas natūralumo ir tyrumo simboliu.

Šie pasakojimai ir legendos yra reikšmingos iki šių dienų. Pavyzdžiui, perlai dažnai asocijuojasi su vestuvėmis ir nuotaka - tokia idėja, greičiausiai susijusi su Krišnos ir jo dukters vestuvėmis. Mūsų visuomenėje vyrui taip pat yra priimta dovanoti perlų papuošalą savo žmonai po 30 metų, laimingai ir darniai pragyventų santuokoje.

Buvo manoma, kad perlai atneša meilę ir vaisingumą, simbolizuoja tyrumą ir apsaugo nuo blogio. Tikriausiai dėl mitologinės prasmės perlams buvo priskiriamos gydomosios galios ir jie buvo naudojami gydant įvairius fizinius negalavimus.

Verta pabrėžti tai, kad perlų spalvos visada buvo siejamos su tam tikromis savybėmis: juoda ar auksine - klestėjimu, mėlyna - meile, rožinė - sėkme.

 

Rinkdamiesi perlus, atkreipkite dėmesį į:

Blizgesį – tai pats svarbiausias perlo vertinimo kriterijus. Blizgesys yra nustatomas pagal tai, kaip gerai perlai atspindi šviesą. Kuo perlas labiau blizga, tuo jis vertingesnis.

Formą - Įprastai, brangesni ir labiau vertinami yra apskritos formos perlai, tačiau paskutiniu metu vis labiau į mados pasaulį veržiasi netaisyklingos formos perlai, kurie žavi savo unikalumu ir originalumu.

Spalvą - nors daugeliui perlai asocijuojasi su tradicine – balta spalva, iš tikrųjų perlai yra pačių įvairiausių spalvų - gamtoje sutinkama visa vaivorykštės spalvų ir atspalvių perlų paletė.

Paviršiaus nelygumus – natūralūs perlai gali turėti įvairių, kultivacijos procese atsiradusiu įbrėžimų, dėmių ir kitų paviršiaus pakitimų. Šie išskirtiniai bruožai nėra laikomi perlo broku. Būtent tokie maži netobulumai padaro papuošalą – unikaliu.

Dydį - dideli perlai labai retai randami gamtoje, didžioji dalis kultyvuotų gėlavandenių perlų yra mažesni nei 10 mm, tuo tarpu, natūralūs perlai didesni, tačiau labai reti, ir labai brangūs.

Suderinamumą -  paprastai tariant, jei perkate auskarų porą, natūralu, kad jie yra sudaryti iš skirtingų perlų. Gamtoje nebūna dviejų identiškų perlų, todėl jų spalvos ir formos suderinamumas ir atitikimas labai vertinami (kalbama tiek apie dydį tiek apie spalvas ir atspalvius).

 

Perlų svoris

Dažniausiai perlas yra apibūdinamas pagal jo dydį (skersmuo milimetrais), o ne pagal jo svorį. Nepaisant to, perlo svoris taip pat gali būti įvardytas, ypač jei perlas yra labai didelis.

Perlo svoris paprastai nurodomas karatais (carat), grūdais (grain) ar momomis (momme). Kultivuotų perlų svoris yra matuojamas karatais arba momomis, o natūralių perlų - grūdais. Norint lengviau suprast šiuos tris svorio mato vienetus, juos galima palyginti vienas su kitu ir kiekvieną jų paversti gramais.

 
1 karatas 4 grūdai 200 miligramai 1/5 gramo
1 grūdas 1/4 karato 50 miligramai 1/20 gramo
1 moma 18,75 karato 3750 miligramai 3,75 gramo
 


Didžiausias perlas, kuris kada nors buvo žinomas, iš pradžių buvo vadinamas Alaho perlu, tačiau dabar žinomas kaip Lao Tzu perlas. Jis buvo rastas 1934 m., netoli Filipinų Palavano salos. Šios perlo skersmuo 238 milimetrai ir jis svėrė 6,4 kg! Tai yra net 32 000 karatų! Lao Tzu perlas įvertintas 40 000 000 USD.

Palyginimui: 7,5 milimetrų skersmens kultivuotas perlas sveria apie 3/5 g arba 3 karatus.