PERLŲ RŪŠYS

Perlų rūšys – natūralūs arba kultivuoti

Natūralūs perlai yra labai reti, nes jie formuojasi natūraliai, moliuskuose (be žmogus įsikišimo). Perlo augimo procesas vyksta kai į moliuską patenka parazitas, smėlis ar kitas svetimkūnis. Laikui bėgant moliuskas padengia perlamutru svetimkūnį - taip susidaro perlas. Perlamutras yra vidinis moliuskų kriauklės sluoksnis, susidaręs iš plonų kalcio karbonato plokštelių ir organikos. Cheminė perlo ir perlamutro sudėtis yra tokia pati. Verta pažymėti, kad tikro perlo kaina yra labai didelė, kadangi jiems natūraliai susiformuoti yra nepaprastai sunku.

Kultivuoti perlai, kaip ir natūralūs, užauga moliuskuose, tačiau skiriasi pats procesas – žmogus į moliuską įsodina branduolį. Perlas auga nuo aštuoniolikos mėnesių iki ketverių metų (priklausomai nuo perlo rūšies). Kultivuoti perlai auginami visame pasaulyje, tačiau pagrindinės jų auginimo šalys – Japonija, Kinija, Australija, Filipinai bei Vietnamas.

 

Kultivuoti gėlavandeniai perlai – auginami ežeruose ir tvenkiniuose

Šios rūšies perlai yra vieni iš labiausiai paplitusių šiuo metu rinkoje, nes viena kriauklė gali išauginti perlus net iki 25 kartų!

Gėlavandeniai perlai pasižymi švelniomis pastelinėmis natūralių perlų spalvomis: balkšva, rožine, persikine, levandų. Šios spalvos yra visiškai natūralios. 

Gėlavandeniai perlai taip pat yra dažomi ryškiomis ir intensyviomis spalvomis: juoda, pilka, raudona, karališka violetine, safyro mėlyna, citrinine geltona ir daugybe kitų. Tokie perlai tampa labai įdomiu akcentu ir traukia akį savo išskirtinumu. Perlų kokybė ir autentiškumas dažymo metu nenukenčia. Kultivuotų gėlavandenių perlų dydis yra 3-12mm.
 

Perlų formos yra pačios įvairiausios – pailgi, pusapvaliai (kiaušinio formos) ovalūs, apvalūs, netaisyklingos formos, Keshi ir kt. formos. 

 

Gelavandeniai Keshi perlai

Savo forma išsiskiria KESHI perlai, kurie gali būti tiek gėlavandeniai tiek sūrių vandenų. KESHI susiformuoja moliuskui atmetus ar išspjovus įdėtą branduolį perlo augimo proceso metu, procesui dar nepasibaigus. Būtent dėl kitokio augimo proceso - KESHI perlai, neturi branduolio. Antrasis jų susidarymo būdas – perlo augimo proceso metu branduolys suyra/plyšta, taip susiformuoja du skirtingi perlų dariniai. Japoniškai „Keshi“ reiškia – aguona. Keshi perlai dažniausiai gana maži, nes neturi branduolio, o jų forma labai įvairi, ir gana netaisyklinga. Spalvos - pačios įvairiausios.

Sintetiniai/dirbtiniai perlai – yra gaminami iš plastiko ar stiklo. Tai nėra tikri perlai, jų vertė maža.

 

Majorica perlai

Kaip ir perlų, užaugintų austrėse, taip ir gaminant Majorica perlus, naudojamos organiškos procedūros ir medžiagos, esančios gamtoje. Šių perlų gamyboje naudojant pažangiausias technologijas ir specialų procesą, Majorica perlus galima laikyti „tobulais perlais“ dėl jų spalvos, blizgesio, tekstūros ir ilgaamžiškumo. Pagal gemologinėse laboratorijose atliktus tyrimus nustatyta, kad Majorica perlai nepaprastai panašūs į geros kokybės kultivuotus perlus. Kuriant Majorica perlus, taikomi griežti gamybos standartai. Gamybos proceso, labai panašaus į kultivuotų perlų auginimo metu, perlo branduolys padengiamas daugybe sluoksnių perlamutro - jis suteikia Majorica perlams unikalų blizgesį. Siekiant perlą paversti tobulu, jis yra kruopščiai nupoliruojamas. Užbaigiant visą procesą, kiekvienas perlas turi pereiti griežtą kokybės kontrolę siekiant užtikrinti perlo spalvos atsparumą, blizgesį ir švytėjimą bei atsparumą kenksmingiems išorės veiksniams.

 

Kultivuotų jūrinių perlų rūšys

 

Akoya perlai yra auginami sūriuose Japonijos, Kinijos bei Vietnamo vandenyse. Šie perlai būna beveik tobulai apvalios formos. Dažniausiai pasitaikanti spalva – balta su aukso, rožiniais ar kreminiais atspalviais. Dydis 3-10 mm. Akoya perlai turi ypatingą blizgesį, tarsi veidrodis, puikiai atspindi šviesą.

Taičio perlai renkami aplink Prancūzijos Polinezijoje esančias salas (Taitis yra pagrindinė ir didžiausia sala), pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Taičio perlai kartais yra vadinami juodaisiais perlai, tačiau jie nėra visiškai juodi. Šie perlai dažniausiai būna tamsios mėlynos, žalios, violetinės, rudos, sidabrinės spalvos. Verta paminėti, kad Taičio perlai yra vieninteliai "juodi" perlai, kurių spalva yra natūrali (gėlavandeniai ir Akoja perlai yra dažomi). Mažiau nei 10 proc. Taičio perlų yra apvalūs, todėl jie taip pat būna ovalūs, "barokiniai", "žieduoti", o jų dydis svyruoja 8-16 mm. Dėl savo natūralios ir unikalios spalvos bei egzotinės išvaizdos, Taičio perlai priklauso antrai pagal vertę perlų rūšiai.

Pietų jūros perlai išsiskiria savo dydžiu (8- 20 mm), balta (šiek tiek auksinio atspalvio) spalva, bei ypatingu blizgesiu. Perlai auginami šiaurės Australijoje bei Filipinų salose. Pietų jūros perlai, dažniausiai yra labai taisyklingos – apvalios formos, nors gali pasitaikyti ir labai netaisyklingos formos perlų. Be abejo, šie perlai taip pat priklauso labai brangiai perlų grupei. 

 

 

 
 
 

Perlų spalvos

 

Balta – ši spalva klasikinė, vis dar yra viena populiariausių perlų spalvų pasaulyje. Balti perlai laikomi tyrumo simboliu, dažnai dėvimi vestuvių, išleistuvių bei kitomis progomis.

Natūrali perlų spalva – rožinė, su įvairiais jos atspalviais – levandų, švelniai rožine, persikine. Šios spalvos labai gražiai dera tarpusavyje sukurdamos papuošalo daugiaspalvį efektą.

Povo uodegos spalva –  prabangi spalva – tamsūs perlai su tamsiai pilkais, žaliais, violetiniais, mėlynais atspalviais, išryškėjančiais šviesoje.

Melsva – žaismingos melsvos – elektrinės spalvos perlai, puikus pasirinkimas norint išsiskirti.

Pilka – pilko/sidabrinio atspalvio perlai, labai tinkantys prie įvairiausių spalvų garderobo.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „pearl colors“

Svarbu suprasti, kad perlų atspalvis bei forma dėl perlų unikalumo ir jų išgavimo būdo gali šiek tiek skirtis nuo pavaizduotų nuotraukose.